W październiku 2016 roku, podczas jubileuszu 50-lecia Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, sporo mówiono o przyszłości WROSTJA. Pytanie "Co dalej z wrocławskim festiwalem?" pojawiało się od dłuższego czasu.
Międzynarodowy Festiwal Monodramów „ARMMONO” w Erywaniu (Armenia) odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2017 r.
W ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy ARMMONO i WROSTJA,
organizatorzy ormiańskiego festiwalu zwrócili się z prośbą do dyrektora artystycznego WROSTJA o rekomendację dla polskich spektakli jednoosobowych.
Z kilku ofert wybrano spektakl „Być jak Charlie Chaplin” wg scenariusza Piotra Wyszomirskiego w wykonaniu młodego aktora Mateusza Deskiewicza. Spektakl będzie prezentowany w ramach Armmono 2017 - 2 maja o godzinie 16.00 w erywańskim Teatrze Lalek.
2017 to kolejny rok współpracy z festiwalem ARMMONO i Ambasadą RP w Erywaniu. W 2016 roku udało się zainspirować stronę ormiańską do realizacji monodramu „Śmieszny staruszek” wg Tadeusza Różewicza. Spektakl w wykonaniu Agy Asutjna wyreżyserowała Hrachya Ghazaryan. Monodram został zaprezentowany w ramach Dnia Tadeusza Różewicza (podczas Armmono) i zestawiony z polską realizacją „Śmiesznego staruszka” Krzysztofa Gordona.
W latach ubiegłych z rekomendacji WROSTJA, na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów „ARMMONO”, wystąpili m.in. Krzysztof Gordon, Krzysztof Grabowski, Bogusław Kierc, Gabriela Muskała, Mateusz Nowak, Mateusz Olszewski, Anna Skubik.
Miejmy nadzieję, że ormiański „Śmieszny staruszek” będzie mógł zostać zaprezentowany, na nasze zaproszenie, we Wrocławiu - mieście Tadeusza Różewicza.
Spektakl „Być jak Charlie Chaplin” grany przez Mateusz Deskiewicza to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno. Jego znakiem rozpoznawczym były melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik i to jest pewne. Potem pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Nieprzypadkowo w konkursie na sobowtórów Charlie Chaplina sam Charlie Chaplin zajął… 3 miejsce, jak mówi jedna z najsłynniejszych anegdot związanych z reżyserem filmu „Dyktator”. Do dziś nie wiemy, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser.
Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego (m.in. Fundacja Pomysłodalnia, Trójmiejski Teatr Piosenki, spektakl „This is not a love song”) napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, niestroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst w formie monodramu przygotowany został pod konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego.
Próbę zmierzenia się ze światem Chaplina i przekroczeniami gatunkowymi podejmuje Mateusz Deskiewicz - aktor Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Młody, odważny, wyrazisty, można go oglądać na scenie m.in. jako Maksa w „Avenue Q", Władysława Topolnickiego w „Klubie Kawalerów", Pinokia w „Shreku" czy Kazika w „Chłopach”. Współpracował również z Teatrem Wybrzeże („Zmierzch Bogów”), Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza („Zorba”), Operą na Zamku w Szczecinie („Rent”) czy Centrum Kultury w Gdyni („Piaskownica"). Od dwóch lat występuje również na warszawskich scenach: w Teatrze Syrena (Lalewicz w „Hallo Szipcbródka”) oraz Teatrze 6 Piętro (Fikander w „Brombie w sieci”).
fot. Beata Demska
Scenariusz: Piotr Wyszomirski Reżyseria: Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski, opr. muzyczne: Artur Guza, Wideo: Łukasz Czerwiński. Wykonanie: Mateusz Deskiewicz Premiera: 9 grudnia 2014, godz.19.00, Teatr Gdynia Główna). Czas trwania: ok. 70 minut.
Spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w wykonaniu Mateusza Deskiewicza, z rekomendacji WROSTJA, był już prezentowany podczas Festiwali Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (Teatr Baj Pomorski), Gdańsku (Teatr w Oknie) i Helu (Teatr w Remizie).
Więcej o aktorze i spektaklu na: charlie.pomyslodalnia.pl
Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu Monodramów „ARMMONO” 2017 na: www.armmono.com