Aktualności

« powrót

Międzynarodowy Dzień Teatru 2016

Międzynarodowy Dzień Teatru 2016

Dodano: 24.03.2016 13:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru składam serdeczne życzenia wszystkim aktorom, reżyserom, dyrektorom, pracownikom artystycznym i technicznym oraz ludziom zaangażowanym w powstawanie sztuk teatralnych.

Twórczej inwencji i zapału pracy, udanych premier, dobrych recenzji i uznania widzów, aktorom dodatkowo satysfakcjonujących kreacji, a wszystkim dobrych gaż.

Mam nadzieję, że wytrwałość w chęci tworzenia znakomitych wydarzeń teatralnych, pasji i miłości do teatru pozwolą Państwu dostarczyć publiczności wielu znaczących artystycznych wzruszeń.

 Zatem udanych premier i pełnych publiczności sal teatralnych oraz wszystkiego co najlepsze dla Teatru!

 

Dyrektor artystyczny Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora
Prezes WrocławskiegoTowarzystwa Przyjaciół Teatru                                        
Wiesław Geras      

   

Jak co roku w Międzynarodowym Dniu Teatru ogłaszamy program tegorocznych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora tutaj

 

Polecamy również ogólnopolską akcję obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pn. Dotknij Teatru, która odbywa się od 27 marca do 3 kwietnia 2016.


W teatrach w całym kraju odbywać się będą spektakle, spotkania z twórcami, wystawy, próby otwarte i zwiedzanie kulis.
Kalendarium wydarzeń dostępne na stronie: www.dotknij-teatru.pl.

 

Autorami orędzia na przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru  są w tym roku  rosyjski reżyser teatralny i pedagog Anatolij Wasiljew oraz dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie Anna Augustynowicz.


W historii International Theatre Institute ITI zwracającym się w ten sposób do międzynarodowej wspólnoty teatralnej  byli  m.in. : John Malkovich, Robert Lepage, Tankred Dorst, Vaclav Havel, Peter Brook, Eugène Ionesco, Luchino Visconti, Pablo Neruda, Dymitr Szostakowicz, Arthur Miller, Krzysztof Warlikowski.

 

Treść orędzia, w kilkudziesięciu językach, jest opublikowana na oficjalnej stronie obchodów
 http://www.world-theatre-day.org/

 -------------------------

W tekście, który publiczność teatrów na całym świecie usłyszy 27 marca, Wasiljew pyta, czy teatr jest nam potrzebny - i jeśli tak, to do czego. Docieka, czym on jest dla nas i co może nam powiedzieć.

 

"Teatr może powiedzieć wszystko! O tym, jak bogowie mieszkają w niebiosach, i o tym jak więźniowie tracą siły w jaskiniach, o tym jak namiętność uwzniośla, i o tym jak miłość niszczy, i o tym jak dobry człowiek nie jest potrzebny, i o tym jak oszustwo króluje, i o tym jak ludzie mieszkają w domach, a dzieci - w obozach dla uchodźców, i o tym jak się wraca na pustynię, i o tym jak rozstać się z ukochanym, teatr może opowiedzieć o wszystkim" - pisze w orędziu Wasiljew.

 

"Teatr był i zostanie z nami na zawsze. A szczególnie teraz (...) jest wyjątkowo potrzebny. Dlatego, że wśród wszystkich sztuk publicznych tylko teatr jest - z ust do ust, z oczu do oczu, z rąk do rąk, i od ciała ku ciału" - podkreśla. "To świat sam w sobie, świecący ze wszystkich czterech stron, natychmiast rozpoznawalny przez każdego człowieka - wroga czy przyjaciela" - dodaje.

 

Wasiljew postuluje teatr różnorodny, otwarty, z bezpłatnym wejściem, w każdej formie. Apeluje także, by teatru nie lekceważyć i "nie przepuścić w swoim zagonionym życiu". Ostrzega również przed teatrem gier politycznych, politycznych pułapek, polityków, polityki oraz "codziennego terroru - osobistego i zbiorowego, teatr trupów i teatr krwi na placach i ulicach, w stolicach i na prowincji, między religiami i etnosami".

 

Międzynarodowemu orędziu towarzyszy przesłanie do polskich twórców od Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. W tym roku jego autorką - po m.in. Olgierdzie Łukaszewiczu i Andrzeju Sewerynie - jest reżyserka teatralna i dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie Anna Augustynowicz. Jej słowa do rodzimego środowiska zostały odczytane po raz pierwszy na wtorkowej konferencji prasowej w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

 

"Sztuka teatru to chwila, która pozwala przyłapać człowieka na autentyczności - pomiędzy jego intencją i pragmatyzmem gracza. Moment, kiedy można ujrzeć ludzką twarz, zanim rozpłynie się w swoim wykreowanym wizerunku" - napisała Augustynowicz.

 

"Żaden człowiek na świecie nie chce pozostać nikim. Pragnie imienia, roli. Wyraża własne pragnienia i tęsknoty w grze. (...) Człowiek potrzebuje grać, bo tylko tak może uzasadnić własny sens. Buduje swoją rolę, wchodzi w relacje z ludźmi, wiąże się ze światem" - dodała.

 

Augustynowicz cytując Stanisława Wyspiańskiego podkreśliła także, że "zadanie teatru, >którego przeznaczeniem tak dawniej, jak i dziś, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno< - wcale się nie zmieniło".

 

Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony w tym roku na świecie po raz 55. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".

 

 Zródło: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/219745.html
 


  • Dodaj na Facebook
  • Dodaj na nk
  • Dodaj na gg
  • Dodaj na Wykop
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj na Blip


polecamy

Przeglad2016 166monodramów Indeks 2017

facebook


projekt i wykonanie www.drukuj.eu