W październiku 2016 roku, podczas jubileuszu 50-lecia Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, sporo mówiono o przyszłości WROSTJA. Pytanie "Co dalej z wrocławskim festiwalem?" pojawiało się od dłuższego czasu.
Rozpoczynają się I Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu - Debiuty
Strzała Północy 2013.
organizowane przez Stowarzyszenie Teatru Propozycji Dialog w Domku Kata.
W założeniu organizatora przegląd monodramów ma się odbywać się cyklicznie raz w roku. Zaproszone teatry będą prezentowały się na miejscowych scenach.
W drugim dniu Koszalińskich Dni Monodramu odbędzie się Turniej Monodramów – Debiuty. Do udziału zaproszeni zostali zarówno aktorzy debiutanci, jak debiutujący w tej trudnej sztuce teatru reżyserzy i dramaturdzy.
Nowością koszalińskiego przeglądu na mapie festiwali teatrów jednego aktora będzie prezentacja monodramów radiowych „teatru wyobraźni", które będą rywalizować w turnieju na równi z monodramami „żywego planu". O nagrodę indywidualną - statuetkę „Strzała Północy" przyznawaną przez radę artystyczną niezależnie od werdyktu publiczności, mogą się zatem ubiegać także radiowi realizatorzy dźwięku.
Turniej debiutów ma formę otwartą i mogą w nim rywalizować monodramy zgłoszone przez teatry, instytucje kultury, stowarzyszenia, niezależne grupy artystów, a także spektakle teatrów jednego aktora zgłoszone przez indywidualnych twórców. W turnieju mogę brać udział monodramy, które po latach zostały wznowione.
O przyznaniu nagrody głównej zadecyduje publiczność, która swój głos będzie mogła oddać na dwa z konkursowych spektakli.
Niezależnie od werdyktu widzów, rada artystyczna festiwalu, którą tworzą Wiesław Geras, Krzysztof Rotnicki, Zdzisław Derebecki oraz Marek Kołowski przyzna własną nagrodę, statuetkę Strzała Północy - laur za najlepszy debiut w jednej z trzech kategorii:
debiutu aktorskiego, reżyserskiego lub dramaturgicznego .
Autorką statuetki jest Maria Hempel-Dyblik.
Wstęp na festiwalowe monodramy jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa w festiwalu jest odebranie w Domku Kata przy ul. Grodzkiej 3 (w godz. 11-15.00) karty widza, która jednocześnie jest kartą do głosowania na najlepszy spektakl.
Program I Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu
11 października
godz. 18, Domek Kata, sala teatralna: Katechizm Białego Człowieka, Teatr Rawa z Katowic, reżyseria i scenografia Mirosław Neinert, scenariusz Jarosław Murawski, wykonanie Hubert Bronicki
godz. 19.15, Domek Kata: oficjalne otwarcie festiwalu
godz. 19.30, Domek Kata, sala kominkowa: O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii, Teatr Polskiego Radia, scenariusz, reżyseria i wykonanie: Piotr Cieplak
godz. 21, Bałtycki Teatr Dramatyczny, ul. Modrzejewskiej 12: reżyseria Michał Siegoczyński, wykonanie Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska (spektakl poza konkursem)
12 października
godz. 16, Domek Kata, sala teatralna: Kolega Mela Gibsona, Teatr z Tarnowa, scenariusz Tomasz Jachimek, reżyseria Tomasz Piasecki, wykonanie Jerzy Pala
godz. 17, Domek Kata, sala kominkowa: Josela Rakowera rozmowa z Bogiem, Teatr Polskiego Radia, reżyseria Janusz Kukuła, wykonanie Andrzej Mastalerz (spektakl po za konkursem)
godz. 18, Domek Kata, sala teatralna: Malowane, Teatr Rondo ze Słupska, scenariusz, reżyseria i scenografia: Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, wykonanie Małgorzata Dwulit
godz. 19, Domek Kata, sala teatralna: Kredyt zaufania, Impresaria ZróbKabaret.pl z Warszawy, reżyseria Aneta Wróbel, wykonanie Iza Kała
godz. 20, Domek Kata, sala kominkowa: Pani Ka, Teatr Polskiego Radia, tekst Agata Tuszyńska, reżyseria Wojciech Markiewicz, wykonanie Anna Polony oraz gościnnie Anna Retmaniak
godz. 21, Domek kata, sala teatralna: ogłoszenie wyników i oficjalne zakończenie festiwalu
Organizator:
Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog" im. Henryki Rodkiewicz